بروز اختلاف میان کنگره و دولت آمریکا بر سر سقف بدهی مالیاتی در این کشور، موجب تاثیر مستقیم بر تمام بازارهای مالی جهان، و البته ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت کوین، خواهد شد. هرچند که در سوی مقابل تلاش‌های فراوانی از سوی فدرال رزرو در جریان است تا برابر تورم احتمالی، اقداماتی شکل گیرد.

به گزارش بیت کوینیست دات کاک، هنگامی که دیروز در کنفراس مطبوعاتی کمیته بازار آزاد فدرال این سؤال مطرح شد که فدرال رزرو چگونه با افزایش‌نیافتن سقف بدهی مقابله خواهد کرد، جروم پاول، به‌طرز محسوسی آزرده‌خاطر شد. سقف بدهی حداکثر پولی است که دولت ایالات متحده مجاز به استقراض برای انجام تعهدات قانونی خود است. افزایش‌نیافتن سقف بدهی عواقب اقتصادی فاجعه باری خواهد داشت و حتی می‌تواند باعث بروز یک بحران مالی دیگر شود.

 

پاول در جواب این پرسش گفت: تنها یک راه در وجود دارد و آن این است که کنگره سقف بدهی را افزایش دهد تا دولت ایالات متحده بتواند تمام تعهدات خود را بپردازد. هیچ‌کس نباید تصور کند که فدرال رزرو می‌تواند اقتصاد را در برابر پیامد‌های قصور در برابر اقدام به موقع محافظت کند.

اما افزایش‌نیافتن سقف بدهی دقیقاً چه معنایی برای بازارهای مالی و به‌طور خاص بیت کوین خواهد داشت؟ جورین تیمر، مدیر بخش استراتژی کلان جهانی در شرکت فیدلیتی اینوستمنتس دراین‌باره اظهار نظر کرده است. تایمر در یک پست توییتری توضیح داد که اجرای طرح پرتگاه مالی توسط دولت کاهش هزینه‌ها و افزایش مالیات برای جبران کسری بودجه  بسیار پیچیده است و می‌تواند تلاش های فدرال رزرو برای اجرای سیاست تسهیل کمی را خنثی کند. با این حال، ورود نقدینگی از قرارداد‌های بازخرید معکوس  و حساب عمومی خزانه‌داری  باعث خنثی‌شدن این سیاست و تثبیت نقدینگی شده است. به‌‌ویژه که سقوط بازارهای سهام و بیت کوین به‌دلیل هم‌بستگی آن‌ها با بازارهای سنتی در این نقطه متوقف شد.

 

تیمر می‌گوید که به‌طرز ناباورانه‌ای، یک رویارویی سیاسی بر سر تعیین سقف بدهی، خزانه‌داری را مجبور خواهد کرد تا از موجودی ۵۶۹میلیارد دلاری حساب عمومی خود، برای جلوگیری قصور در پرداخت تعهداتش استفاده کند. این اتفاق می‌تواند محرک بازار باشد و تأثیر منفی قابل‌توجهی بر تلاش های فدرال رزرو برای مبارزه با تورم از طریق اجرای سیاست تسهیل کمی خواهد گذاشت. در نتیجه، سرازیرشدن نقدینگی بیشتر به بازار می‌تواند محرکی برای افزایش قیمت‌ها باشد. از سوی دیگر، اگر سقف بدهی برداشته شود، نیاز به کاهش موجود حساب عمومی خزانه‌داری نخواهد بود که می‌تواند تاثیر منفی بر قیمت دارایی‌های پرریسک مانند بیت‌کوین داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *