رمزپلاس

با پول و ارز دیجیتال آشنا شویم؟

همه می دونیم پول وسیله ای است که انسانها برای خرید و فروش کالا و خدمات از یکدیگر استفاده می کنند و دولت هر کشوری وظیفه چاپ و ضرب اسکناس بر مبنای رشد اقتصادی را بر عهده دارد و نهادی به نام بانک مرکزی نماینده دولت برای نگهداری، محافظت، انتقال و جابجایی پول میان مردم است.

جلسه اول- منظور از آینده پولی چیست

جلسه دوم- چرا باید برای آینده پولی از همین الان سرمایه گذاری کنیم؟

جلسه سوم- چگونه سرمایه گذاری در آینده پولی را آغاز کنیم؟

جلسه چهارم- شرایط حضور در آینده پولی چیست؟

جلسه پنجم- چگونه در آینده پولی جهش خوبی داشته باشیم؟

جلسه ششم- چگونه در آینده پولی جهش خوبی داشته باشیم؟

جلسه هفتم- چه چیزهایی را باید در آینده پولی در نظر بگیریم؟

اما ارزهای دیجیتال چگونه عمل می کنند:

ارزهای دیجیتال، اسکناس های فیزیکی نیستند، بلکه با برنامه نویسی رمزنگاری شده کامپیوتری روی یک زنجیره ای به نام بلاکچین ساخته شده اند، زنجیره ای که تمام اطلاعات را می تواند در خود ثبت کند، هر نوع اطلاعات و داده هایی در این شبکه قابل ثبت است اما تفاوت اصلی ارزهای دیجیتال در عدم وابستگی به دولت ها است. وظیفه محافظت و تایید انتقال ارزهای دیجیتال در کنترل تمام کسانی است که از این شبکه بلاکچین استفاده می کنند، هر کسی که عضو این شبکه باشد یا مقداری از ارزدیجیتال را در کیف پول الکترونیکی خود داشته باشد قادر است ضمن تایید ارسال ها و دریافت ها از شبکه در برابر هر نوع عامل مخربی جلوگیری کند. در مقابل این فعالیت نیز شبکه از تایید انتقال یا تایید تراکنش جابجا شده کارمزی برای فرد در نظر می گیرد. از جمله ویژگیهای ارزهای دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارزهای دیجیتال چند برابر سرعت عملکرد بانک ها را دارند.
  • قابل اطمینان هستند.
  • جابجایی آنها با کمترین کارمزد نسبت به بانک ها انجام می شود.
  • هیچ نهاد یا دولتی بر آنها کنترل کامل ندارد
  • کنترل در اختیار مردم است نه دولت ها
  • تمام کسانی که از این فناوری ارزهای دیجیتال استفاده می کنند قادر هستند به تمامی اطلاعات ارسال ها و دریافت های انجام شده روی شبکه بلاکچین دسترسی داشته باشند.

در واقع ارزهای دیجیتال کاملا شفاف هستند برعکس پول که کلاهبرداری، دزدی، مخفی سازی، آمار سازی و سند سازی می تواند مسیر آن را کاملا نامشخص کند.

 

با پول و ارز دیجیتال بیشتر آشنا شویم

هزاران سال پیش، انسان متوجه شد که نمی‌تواند همه نیازهایش را به تنهایی تامین کند و باید با دیگران به تعامل بپردازد تا نیاز های اولیه خود را تامین کند. به این ترتیب،‌ در ابتدا سیستم داد و ستد یا کالا به کالا مورد استفاده قرار گرفت. سپس فلزات گرانبها برای مبادله استفاده شد، چون هم کمیاب بودند، هم بهتر از تبادل کالا به کالا می توانست ارزش واقعی کالا را نشان دهد. با تشکیل کشورها کم کم ضرب سکه های مخصوص به هر کشور آغاز شد. این ضرب سکه ها به اسکناس های کاغذی رسید و به نظر می رسد در آینده ای نزدیک ارزهای دیجیتال بتوانند جایگزین مناسبی برای پول های امروزی باشند.

بیت کوین اولین کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال دنیاست. یک کریپتوکارنسی، دارایی دیجیتال و شبکه غیرمتمرکزی است که از رمزنگاری پیشرفته و دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کند. فرق آن با پول‌ها و شبکه‌های دیگر این است که هیچ‌ سازمان، بانک یا دولتی بر تراکنش‌های آن یا تولید واحدهای پولی جدید کنترلی ندارد. قابل پیگیری است اما هیچ نهاد، ارگان یا کشوری نمی تواند آن را در کنترل خود قرار دهد. در اصل تمام جابجایی های مالی و تراکنش ها برای همه کسانی که در این شبکه فعالیت می کنند قابل مشاهده می باشد، برعکس شبکه مالی قدیمی که بسیاری از هزینه ها مخفی می شود در دفتر کل بلاکچین تمام تراکنش ها ثبت و قابل مشاهده برای همه این افراد است. بنابراین فساد و کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال تقریبا غیر ممکن است.

در شبکه یک ارز دیجیتال، همه این حق را دارند که در تایید تراکنش‌های شبکه و کنترل آن شرکت کنند. در واقع بر خلاف سیستم بانکی و سیستم‌های مالی متمرکز که فقط چند نهاد خاص بر روی آن کنترل دارند، در سیستم یک ارز دیجیتال هیچ کس به تنهایی مالک شبکه نیست و هیچ کسی به تنهایی نمی‌تواند کنترل شبکه را بدست بگیرد، بلکه هر کس که به بلاکچین وصل می‌شود، بخشی از آن خواهد بود و می تواند همچون باقی افراد حاضر در شبکه به بررسی تمام تراکنش های مالی بپردازد، همچنین در تایید تراکنش های مالی بین افراد شرکت کند و با تایید تراکنش ها مبلغی را به عنوان سود دریافت نماید به عبارتی شبکه در قبال تایید تراکنش ها از سوی افراد شبکه به افراد پاداش پرداخت می کند.

کریپتوکارنسی‌ها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت.

پس از بیت کویین که به عنوان اولین ارزدیجیتال در بستر شبکه بلاکچین شکل گرفت و به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می شود ارز دیجیتال اترویم به عنوان ملکه ارزها پا به دنیای دیجیتالی گذاشت، ارزی کاملا متفاوت از بیت کوین که توانایی های خاص خود را دارد، مهمترین تفاوت آن با بیت کوین غیر متمرکز بودن آن است؛ با استفاده از قرارداد هوشمند شبکه بلاکچین اتریوم می‌توان برنامه غیرمتمرکز ساخت. از نظر تئوری زمانی که یک برنامه غیرمتمرکز روی بلاکچین اتریوم اجرا شود، دیگر قابل توقف یا کنترل توسط یک شخص خاص نیست. اتریوم کاری کرد که برای هر ایده یا پروژه‌ای نیاز به ساختن یک بلاکچین جداگانه نباشد. توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون طراحی یک بلاکچین جداگانه، با استفاده از بلاکچین اتریوم ایده‌های خود را عملی کنند. همچنین با استفاده از اتریوم می‌توان بدون نیاز به ساخت بلاکچین جدید، ارز دیجیتال خلق کرد که به آن توکن هم می‌گویند. هم اکنون توکن های ارزهای دیجیتال بسیار زیادی در بستر بلاکچین اتریوم در حال فعالیت هستند.