رمزپلاس

ارز دیجیتال بیت کوین در روسیه بالاخره جان می‌گیرد؟

وضعیت بیت کوین در روسیه

ارز دیجیتال بیت کوین به تازگی در چندین کشور دنیا به رسمیت شناخته شد که در تازه‌ترین مورد رخ داده، کشور السالوادور به طور رسمی اعلام داشت که ارز دیجیتال بیت کوین را به رسمیت می‌شناسد. پس از این اتفاق روسیه یکی از کشورهای صاحب سبک تکنولوژی در دنیا، از سوی مقامات رسمی دولتی خود در این باره اظهار نظر کرد تا موضع به مراتب نرم‌تر و البته هم‌مسیر با کشور چین را بیان بدارد. چرا که پیش‌تر مقامات چین به تندی علیه ارزهای دیجیتال تاخته بودند و آن را عامل اصلی کلاهبرداری و فاقد هرگونه نظارت دانسته بودند، اما روس‌ها خیلی تند در این باره اعلام موضع نکردند، هرچند که در پایان آنها نیز این ارز دیجیتال را عاملی برای تخریب قدرت سیستماتیک مالی کشورشان دانسته بودند.

قانون بیت کوین در روسیه

دیمیتری پسکوف سخنگوی رسمی کاخ کرملین و دولت ولادمیر پوتین در این باره مدعی شد که کشورش تا به این لحظه هیچ دلیلی را برای به رسمیت شناختن بیت کوین به عنوان یک ارز رایج و قانونی پیدا نکرده و کشورش آمادۀ رقم زدن چنین اتفاقی نیست. او در ادامه اظهار داشت که هم‌ترازی ارزهای دیجیتال همانند بیت کوین با ارزهای رسمی و سنتی کشورش، تاثیرات مخربی را بر اقتصاد و ارز ملی این کشور خواهد داشت و به همین دلیل آنها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که با قانونی دانستن ارز دیجیتال بیت کوین، ضررهای بزرگی برای سیستم مالی و اقتصادی روسیه حاصل خواهد شد. پسکوف اشاره‌ای به اتاق فکر افتصادی این موضوع نکرد و به نظر می‌رسد همچنان موضع این کشور در قبال ارزهای دیجیتال محافظه‌کارانه است.

قانون بیت کوین در روسیه

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که سال گذشته نیز آناتولی آکساکوف عضور مجلس دومای روسیه و اصلی‌ترین موافق طرح ممنوعیت پرداخت ارزهای دیجیتال در این کشور همین ادعاها را مطرح کرده بود و مدعی شده بود که قانونی شدن بیت کوین در روسیه به طور کامل نابودی سیستم مالی روسیه را در بر خواهد داشت. روس‌ها در اویل سال جاری به طور رسمی شیوه پرداخت با ارز دیجیتال را ممنوع اعلام داشتند و نکته عجیب این ماجرا اینجاست که این قانون شامل خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این کشور نمی‌شود! بدان معنی که خرید و فروش ارز دیجیتال در روسیه هیچ منع قانونی ندارد و باید دید که سیاست یک بام و دو هوای روسیه در این باره تا کجا ادامه خواهد داشت و آیا ارز دیجیتال بیت کوین در روسیه بالاخره جان می‌گیرد یا خیر.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.