رمزپلاس

تحلیل روز؛ از شکست اورگرند تا سقوط آزاد بازار ارزهای دیجیتال!

افت بازار بیت کوین

پس از منتشر شدن اخباری نگران کننده از چین مبنی بر شکست بزرگ غول صنعت املاک و مستغلات و بدهی سنگین این شرکت به بانک‌ها، بازارهای جهانی تحت تاثیر شدید این اتفاق قرار گرفتند و شاخص‌های کلی دچار افت شدند تا پیامدهای اولیه این ماجرا، بر روی بسیاری از مسائل تاثیر بگذارد. در این وهلۀ حساس و بسیار احساسی، کارشناسان بسیاری معتقدند که ورشکستگی شرکت اورگرند چین، قطعاً تاثیرات بسیار مخربی را بر روی اقتصاد و بازارهای جهانی خواهد داشت، مسئله‌ای که به وضوح بر روی ارزهای دیجیتال نیز تاثیر بد خود را ایجاد کرد و موجب شد تا تا بیت کوین با ریزشی غیرقابل باور به زیر ۴۵هزار دلار سقوط کند. خبر بد اینجاست که این ابتدای ماجراست و نمی‌توان هیچ آینده‌ای مثبت یا منفی را برای این اتفاق متصور بود!

بیشتر بخوانید:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد: بازار رمزارزها ساماندهی می‌شود

رسمی؛ هزینه ایجاد حساب بر روی ریپل لجر نصف شد!

توکن‌های برتر هفتۀ گذشته را بشناسید

اکنون با توجه به سفوط ۱۰ درصدی ارزش سهام شرکت چینی اورگرند، بازارهای جهانی نیز با شوک منفی روبرو شده‌اند و بازار بیت کوین نیز تا این لحظه با ۸ درصد سقوط روبرو شده است. اما دلیل این اتفاق چیست؟ شرکت بزرگ و بسیار قدرتمند اورگرند که پیش‌تر نیز دربارۀ آن گفته شد، تا به امروز بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و ساختمامی را در ۲۸۰ منطقه کشور چین به انجام رسانده و مالک بزرگ‌ترین باشگاه فوتبال این کشور تحت عنوان گوانگژو اورگراند است. شرکت اورگرند منابع مالی خود را برای اجرای پروژه‌هایش را با اخذ ۳۰۰ میلیارد دلار وام از ۱۷۱ بانک و ۱۲۱ موسسه مالی، حاصل کرده است. پس از این دولتمردان چینی قانونی را به تصویب رساندند که  در راستای کنترل بدهی‌های شرکت‌های بزرگ بود و شرکت اورگرند را مجبور کرد تا بسیاری از ساختمان‌های ساخته شده خود را به زیر قیمت به فروش برساند. مدیران اورگرند این تصمیم را در این راستا اتخاذ کردند که بتوانند کسب و کار خود را زنده نگه دارند و پول کافی را برای این مهم در اختیار داشته باشند.

ورشکستگی شرکت اورگرند

 

چین دارای دومین اقتصاد برتر جهان است و بزرگ‌ترین شرکت این کشور در بازۀ زمانی ۶ ماه اخیر بیشتر از ۸۰ درصد ارزش سهام خود را رسماً از دست داده است. حتی این اتفاق بر روی ارزش سهام شرکت‌های بزرگ چینی نیز تاثیر گذاشت و طبق شاخص هنگ کنگ، پس از ۳ ماه این بازار با افت ۳ درصدی روبرو شد. مسئلۀ بزرگ اینجاست که اکنون مقولۀ سرمایه‌گذاری ریسک پذیر با چالش بزرگی روبرو شده است. مشخصاً سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین نیز مسائل خاص خود را دارد و رفتارها و واکنش‌های این بازار بسیار نامنظم می‌باشد. موضوع مهم و قابل تامل اینجاست که هرگاه بازارهای مالی دچار مشکل شده است، بازار بیت کوین نیز متزلزل شده است! از همین رو نیز باید به انتظار بلاتکلیفی در بازار بیت کوین را داشت!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.