رمزپلاس

رمزارز ملی با پشتوانه بانک مرکزی رونمایی می‌شود؛ ریال دیجیتال به زودی!

قانون بیت کوین در ایران

در شرایطی که هنوز ساز و کار مشخصی در ارتباط با ارزهای دیجیتال در کشور درنظر گرفته نشده است، در سه و یکمین مراسم ویژه بانکداری اسلامی در میزگرد بانکداری مرکزی در گام دوم انقلاب، صحبت تازه‌ای از اقدامات جدید بانک مرکزی برای طراحی و توسعه رمزارز ملی مطرح شد تا رویکرد مثبت بانک مرکزی در ارتباط با رمزارز ملی مشخص شود و خبری خوب برای دوستداران این عرصه منتشر شود. اسماعیل لله‌گانی در این باره با موضع جالب خود در این میزگرد مدعغی شد که بانک‌های مرکزی امروزه در دنیا به رمزارزها توجه بسیار زیادی کرده‌اند و صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز در این باره همسو با بانک مرکزی کشورها قدم برمی‌دارد.

ارز دیجیتال

لله‌گانی در این باره اظهار داشت: رمزارز ملی بانک مرکزی، برابر دیجیتال با پول رسمی هر کشور است که با قابلیت پذیرش جهانی، فاکتور کاملی از یک رمزارز را خواهند داشت؛ در ادامه این بحث مدیرعامل بانک وابسته به وزارت رفاه بیان داشت: رمزارزهای ملی در بانک‌های مرکزی CBDC در ۲ مدل عمده فروشی و خرده فروشی از منبع بانک مرکزی منتشر شده‌اند که اغلب کشورهای پیشرفته بنا به دلایلی نظیر امکان عرضه عمده فروشی آن در شبکه‌های بین المللی بیش از پیش متمایل به بهره‌برداری از این مدل رو آورده‌اند. متفاوت با رمزارزها، CBDC ها همانند سکه و اسکناس رسمی رقم رسمی دارند و اعتبار آنها از سوی بانک مرکزی تامین می‌شود و آنها را مستقیماً در برابر مشتری قرار می‌دهند.

ارز دیجیتال

وی در ادامه گفت: یکی از مزایای ارزشمند رمزارز ملی کاهش هزینه چاپ پول و کاهس ریسک تبادلات الکترونیکی بخش خصوصی است. آنها می‌توانند در راستای حفظ ارزش پول ملی نیز بسیار مفید باشند. این واقعیت را باید پذیرفت که مردم به این رمزارزها گرایش پیدا کرده‌اند و به بازار رمزارزها وارد شده‌اند و باید بانک مرکزی هرچه زودتر وارد عمل شود. با الویت بالا، ریال باید در قالب رمزارز منتشر شود و در قراردادهای دوجانبه با کشورهای همسایه از آن استفاده کنیم. بهره‌وری از این سیستم در بستر بلاکچین داخلی بسیار مفید خواهد بود و خواهیم توانست در قراردادهای بین المللی از ظرفیت بالای بلاکچین بهره کافی را ببریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.