رمزپلاس

ارز دیجیتال ملی، شفافیت مالی؛ حمایت قاطع وزیر اقتصاد از رمزارزها

نظر وزیر اقتصاد درباره رمز ارزها

همچنان از همایش بانکداری اسلامی، اخبار بسیار خوبی برای دوستداران حوزه ارز دیجیتال به گوش می‌رسد. همایشی که به نظر می‌رسد مضمون اصلی آن ارز دیجیتال بوده و مهم‌ترین مبحث شکل گرفته در آن در ارتباط با آیندۀ ارز دیجیتال ملی در حوزه اقتصاد کشور بوده است. این بار وزیر اقتصاد و دارایی دولت جدید، با حمایت قاطع از ارز دیجیتال ملی اعلام داشت که بلاک چین و قراردادهای هوشمند و ارز دیجیتال ملی، امکانات بسیار بزرگ و بی‌نظیری را در راستای شفافیت مالی و مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در اختیار تمامی نهادها قرار خواهد داد تا بدین شکل شاهد روندی اتوماتیک و بسیار منظم در حوزه اقتصاد کشور باشیم.

ارز دیجیتال

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی دولت در این باره اظهار داشت: فناوری‌های نوین نظیر زنجیره بلوک، قراردادهای هوشمند و پول دیجیتال بانک مرکزی، امروز امکانی را فراهم می‌کند که هم مدیران بانک در لحظه متوجه شوند در سراسر نقاط کشور ترازنامه آنها چگونه در حال تغییر است و هم کنترل بانک مرکزی بر جریان وجوه مالی را افزایش می‌دهد و این امکان بی‌نظیری را برای شفافیت، مبارزه با پولشویی، فرار مالیاتی و نظایر آن ایجاد می‌کند. وی در ادامه اظهار داشت: اگر بانک را صرفاً واسطه وجوه تلقی کنیم، قاعدتاً بانک نقش بسیار محدود و منفعلی در پشتیبانی از تولید پیدا می‌کند، ولی اگر بانک را نهادی بدانیم که ۹۷ درصد پول و نقدینگی کشور را منتشر می‌کند و به موارد مصرف آن تخصیص می‌دهد، آنگاه تصویر تغییر می‌کند. آنگاه می‌توانیم بپرسیم بانکی که با بدهکار کردن خود پول خلق کرده است در ازای آن کدام دارایی‌ها را اکتساب کرده و ترکیب ترازنامه‌اش را چگونه تغییر داده است.

ارز دیجیتال

پیش‌تر در حاشیه همایش بانکداری اسلامی و مقولۀ گام دوم انقلاب، واکنش‌های بسیار مثبتی از حمایت‌های بانک مرکزی از توسعه ارز دیجیتال ملی به گوش می‌رسید که با تایید وزیر اقتصاد و دارایی نیز این فرآیند وارد فاز تازه‌ای شد تا مشخص شود که نگاه دولت جدید، به ارز دیجیتال ملی بسیار مثبت است و امکان پیاده‌سازی و توسعه آن در سطح وسیع با تکیه بر تکنولوژی بلاک چین، به زودی محقق خواهد شد، هرچند که در این باره نمی‌توان زمان دقیقی را برای اجرا و بهره‌برداری مشخص کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.