رمزپلاس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد: بازار رمزارزها ساماندهی می‌شود

طرح ساماندهی بازار رمزارزها در مجلس

این روزها صحبت ازر ساماندهی بازار رمزارزها بیش از همیشه اوج گرفته است و به اعتقاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، تعلل صورت گرفته در دولت دوازدهم در ارتباط با ساماندهی بازار رمزارزها باعث آن شده تا حجم عظیم سرمایه در گردش این حوزه، بدون هیچگونی هدف و طرح و برنامه‌ای از دست برود. این در حالی است که محمدرضا پورابراهیمی به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مدعی شده که روزانه چیزی بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان در بازار رمزارزها در حال گردش است! او در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما ضمن تاکید دوباره بر اولویت مجلس بر ارائه ساز و کار نهایی در این باره، اذعان داشت که در سریع‌ترین زمان ممکن تکلیف دستگاه‌های مختلف در ارتباط با دارایی‌ها و مسائل مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال مشخص خواهد شد.

 

محمدرضا پورابراهیمی ضمن تاکید چندباره بر اهمیت مسائل بازار رمزارزها در حوزه اقتصادی کشور اظهار داشت: متأسفانه به‌دلیل تأخیر در ورود دولت دوازدهم و مجموعه عوامل اجرایی کشور، با تأخیر چندساله به موضوع رمزارز‌ها ورود پیدا کردیم.حجم عظیمی از منابع مالی کشور در این حوزه در حال سرمایه‌گذاری است.متأسفانه تاکنون در دولت‌های گذشته وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای مدیریت گردش مالی این رمزارز‌ها برنامه مشخصی نداشتند، برای اینکه امکان نظارت بر این حوزه فراهم شود باید در این زمینه ساماندهی جدی صورت گیرد و تکالیف هرکدام از دستگاه‌ها مشخص شود. بانک مرکزی به‌واسطه صدور مجوز‌های سامانه پرداخت یا پی‌اس‌پی امکان نظارت بر فرایند تراکنش‌های مالی را دارد و می‌تواند این موضوع را عملیاتی کند، همچنین وزارت اقتصاد به‌دلیل مأموریت‌های ذاتی خود می‌تواند به این حوزه ورود کند.

طرح ساماندهی بازار رمزارزها در مجلس

او در ادامه اذعان داشت: رمزارز‌ها به‌جای اینکه همواره به‌عنوان فرصت در کنار مدیریت برای نظام اقتصادی عملکرد مثبتی داشته باشد، به‌دلیل عدم مدیریت در دولت دوازدهم و عدم برنامه‌ریزی برای ساماندهی آنها به تهدید برای نظام اقتصادی کشور تبدیل شده است. بر اساس گزارش‌های میدانی روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش رمزارز‌های مبادلاتی کشور است. پس از ارائه گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارز‌ها که هفته گذشته در صحن علنی صورت گرفت، این کمیسیون با هدف شفاف‌سازی، اطلاعات رمزارزها، طرح اولویت‌دار ساماندهی رمزارز‌ها در اقتصاد ملی را در دستور کار خود قرار داده است که پس از بررسی و تصویب آن در کمیسیون در صحن علنی به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد. به‌زودی قانون ساماندهی بازار رمزارز‌ها در کشور با هدف شفاف‌سازی اطلاعات، درآمدزایی مدیریت و نظارت بر گردش منابع مالی کشور و نیز کمک به ساماندهی صنعت استخراج رمزارز‌ها در داخل کشور با رویکرد استفاده از انرژی‌های پاک در مجلس به تصویب و اجرایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

رسمی؛ هزینه ایجاد حساب بر روی ریپل لجر نصف شد!

توکن‌های برتر هفتۀ گذشته را بشناسید

بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰هزار دلار می‌رسد؟

وی در سخنان پایانی خود بیان داشت: در این طرح ما تکالیفی را برای دستگاه‌های مختلف برای انجام بهینه در نظر گرفته‌ایم که در آن به وزارت صنعت در خصوص مجوز‌های مزارع استخراجی رمزارز‌ها به وزارت نیرو در خصوص نحوه تأمین برق با اولویت انرژی‌های پاک تکالیفی در نظر گرفته شده است. همچنین وزارت ارتباطات ملزم به ارائه بستر مناسب فضای مجازی در زمینه استفاده از رمزارز‌ها خواهد شد و وزارت اقتصاد نیز تکالیفی در خصوص رویکرد نظارت بر موضوع پول‌شویی و تعریف مالیاتی مرتبط با عملیات آنها خواهد داشت. در طرح مجلس در خصوص رمزارز‌ها تکالیفی در خصوص حکمرانی و مدیریت جامع رمزارز‌ها با هدف استفاده از منابع خارجی استخراج رمزارز‌ها و همچنین تعریف صرافی‌های دیجیتالی از رمزارز‌ها و نظارت بر گردش و تراکنش عملیاتی آن‌ها به بانک مرکزی در نظر گرفته شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.