رمزپلاس

فناوری بلاکچین چیست و چه ارتباطی با آینده پولی دارد؟

به زبان بسیار ساده، شبکه بلاکچین یک ساختار زنجیره ای رمزنگاری شده برنامه نویسی شده است که می تواند هر نوع داده و اطلاعاتی را به صورت شفاف در خود نگهداری کند و در اختیار همه قرار دهد. سرعت بسیار بالایی برای بررسی و تایید اطلاعات در این شبکه وجود دارد. امکان حذف، دستکاری اطلاعات در این شبکه ممکن نیست و هر تغییری در این شبکه ثبت می شود آن هم به صورت رمزنگاری شده.

جلسه اول- منظور از آینده پولی چیست

جلسه دوم- چرا باید برای آینده پولی از همین الان سرمایه گذاری کنیم؟

جلسه سوم- چگونه سرمایه گذاری در آینده پولی را آغاز کنیم؟

جلسه چهارم- شرایط حضور در آینده پولی چیست؟

جلسه پنجم- چگونه در آینده پولی جهش خوبی داشته باشیم؟

جلسه ششم- چگونه در آینده پولی جهش خوبی داشته باشیم؟

جلسه هفتم- چه چیزهایی را باید در آینده پولی در نظر بگیریم؟

جلسه هشتم- با پول و ارز دیجیتال آشنا شویم

امنیت شبکه بر عهده خود مردم است، کسانی که از این شبکه استفاده می کنند. مالک این شبکه هیچ فرد یا ارگان یا کشوری نیست، بنابراین امنیت بسیار بالایی دارد، اطلاعات و داده ها در این شبکه روی تمام کامپیوترهایی که در سراسر دنیا در اختیار مردم است و به این شبکه وصل هستند ذخیره می شود. به همین دلیل است که همه کسانی که از این شبکه استفاده می کنند امنیت آن را هم تامین می کنند.  

با گسترش تکنولوژی و نیازهای فراوان انسان امروزی به خصوص جامعه سراسر اطلاعاتی که پر از اطلاعات فراوان در حوزه های مختلف می باشد تکنولوژی بلاکچین به خوبی می تواند هر نوع اطلاعاتی را در خود در نهایت امنیت و سرعت ذخیره کند، از اطلاعات پزشکی افراد گرفته تا اطلاعات جرم و جنایت، از تمام جزئیات تراکنش های ملی در شبکه های ارزهای دیجیتال تا اطلاعات تحصیلی. این شبکه قادر است هر نوع اطلاعاتی را به بهترین شکل ممکن ذخیره و در صورت نیاز به صورت شفاف در اختیار همه افراد قرار دهد بی آنکه هیچ ارگان یا کشوری بتواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد.

با توجه به توضیحات ارائه شده دنیای پیش روی ما دنیای بلاکچین می باشد، دنیایی که پس از ظهور اینترنت می توان گفت یکی از بزرگترین اکتشافات انجام شده در حوزه تکنولوژی بوده است این فناوری بی شک نوید بخش ظهور جهانی یکپارچه تر را فراهم می کند.

 

فناوری بلاکچین چیست و چه ارتباطی با آینده پولی دارد؟

برای درک دقیق بلاک چین بی شک نیاز به مطالعه مناسب است تا به عمق معنای آن و نحوه فعالیت آن پی برد. اما به زبان ساده، بلاکچین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود

واژه بلاکچین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. در هر بلاک، هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت‌های یک فرد، انتقال اطلاعات پزشکی افراد، تا جزئیات تراکنش‌های یک شبکه پولی مانند بیت کوین ، اتریوم یا ….. به عبارتی در یک بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود اطلاعاتی که امنیت آن تقریبا قابل تضمین شدن است بلاک چین به‌عنوان نوعی دفتر کلی توزیع‌شده (Distributed Ledger) شناخته می‌شود که تاریخچه‌ی دارایی دیجیتال یا هر اطلاعاتی را ، با استفاده از غیر متمرکزسازی و هش رمزنگاری (Cryptographic Hash) غیر قابل تغییر و شفاف می‌کند. بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند. این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.

بی شک نوآوری بزرگ بلاک چین، تولد بیت کوین به‌عنوان نخستین رمزارز دنیا است. ارزدیجیتالی که می تواند به جای پول ان را انتقال داد از امنیت ارسال ان اطمینان داشت ، از حریم خصوصی افراد محافظت کند در عین حال تمام اطلاعات ارسال شده برای همه افراد قابل بررسی باشد و در نهایت مهمترین فاکتور تضمین امنیت ارسال با کمترین هزینه و بیشترین سرعت  

یکی دیگر از نوآوری های مربوط به بلاک چین اساسا درک این باور بود که استفاده از بلاکچین تنها برای فناوری ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین نیست و از بلاکچین برای اهداف بسیار مختلفی می توان بهرمند شد در واقع به جز ارزهای دیجیتال و حوزه مالی ، بلاکچین کاربردهای  فراوانی می تواند داشته باشد، هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره اطلاعات و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، بلاکچین بی شک می تواند انتخاب اول باشد.

از دیگیر نوآوری بلاکچین ، تولد «قرارداد هوشمند» بود که در نسل دوم سیستم بلاک چین با نام اتریوم معرفی شد این پلتفرم برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (Dapps) استفاده می‌شود که این ویژگی، آن را از بیت کوین متمایز می‌کند. در قراردادهای هوشمند تمام اطلاعات مربوط به قرارداد کد نویسی شده و به طور خودکار و بدون دخالت اشخاص ثالث انجام می‌شوند و فعالیت‌های قرارداد هوشمند قابل پیگیری و غیر قابل برگشت هستند. در واقع بلاکچینِ اتریوم مانند سیستم عاملی است که نرم افزارها و سرویس‌های مختلفی می‌توانند روی آن فعالیت کنند.

با گسترش روز افزون تکنولوژی ، نیاز های جدیدی برای زندگی انسان امروزی ایجاد شده است، بی شک پس از خلق شبکه اینترنت ، شبکه بلاکچنین یکی از برترین دستاوردهای دانش امروزی است، اگر افراد با مطالعه به عمق و درک مناسب از شبکه بلاکچین دست یابند اهمیت این فناوری برایشان نماین خواهد شد و می توانند بهتره از این فناوری استفاده کنند یا در ان سرمایه گذاری کنند. هم اکنون فناوری بلاکچین در حوزه مالی و ارزهای دیجیتال هر سال رشد بیشتری پیدا می کند همچنین دیگر ابعاد ارزشمند فناوری بلاکچین در حال گسترش است در حال حاضر بسیاری از کشورها این فناوری را پذیرفته اند و در حال بررسی زیرساخت های خود می باشند تا بتوانند بهترین استفاده را از ان برای شهروندان خود داشته باشند. فناوری که واسطه ها را حذف می کند ، امکان ثبت هر نوع اطلاعات و داده هایی را فراهم می سازد ، امنیت آن نسبت به تمام شیوه های قدیمی بهتر و مطمعن تر است ، سرعت جابجایی اطلاعات در ان بسیار بالا است ، هزینه های ارسال و تایید اطلاعت ان کمتر است و امکان بررسی تمام اطلاعات ، تمام تغییرات یا جابجایی ها برای همه ی اعضای شبکه بلاکچین فراهم می باشد در نهایت مهمترین فاکتور برای این فناوری ارزشمند این است که در کنترل هیچ نهاد، ارگان یا کشوری نیست مالکیت ان در دستان تمام کسانی است که در حال استفاده از این شبکه می باشند امنیت ان را هم تمام کسانی تامین می کنند که از همین شبکه استفاده می کنند و همین موضوع ارزش این فناوری را بالا می برد.

زندگی انسان امروزی به اقتصاد گره خورده است و اقتصاد بخش جدایی نشدنی از زندگی ما است بنابراین با کمی مطالعه در حوزه فناوری بزرگ بلاکچنین می توان متصور شد در اینده این فناوری تمام دنیا را در بر خواهد گرفت چون این فناوری پتانسیل بسیار زیادی دارد برای ساختن دنیایی یک دست ، دنیای انسان امروزی پر از اطلاعات و داده ها است و این فناوری به خوبی می تواند این اطلاعت و داده ها را مدیریت کند.