رمزپلاس

صفحه اصلی

Logo-248-79

اساسا انسان از هر تکنولوژی و یا نوآوری می تواند به دو شکل خوب یا بد استفاده کند. عده زیادی از امکاناتی که جهان تکنولوژی در اختیار آن ها قرار می دهند در راستای بهبود فضای زندگی خود استفاده می کنند. اما متاسفانه برخی مانند گروه تروریستی داعش بیشتر به دنبال سوءاستفاده از امکانات موجود هستند. که این موضوع موجب بدنامی برای فناوری های خلاقانه دنیای امروز می شود.

اخیرا گزارشی در یکی از سایت های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال منتشر شده است. طبق این گزارش گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۲۳ موفق شده برای اهداف خرابکارانه خود رقمی بیش از ۲ میلیون دلار کمک مالی در قالب ارز دیجیتال جمع آوری کند.

در این گزارش آماده است داعش این کمک ها را برای جمع آوری پیکار جویان از چند کشور مانند اندونزی، پاکستان، تاجیکستان و افغانستان به دست آورده است. این گروه این سرمایه را به صورت تتر در شبکه ترون نگه داری می کند. گفته می شود این پول صرف یک گروهک زیر مجموعه داعش در افغانستان مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشتر نیز اخبار دیگری در رابطه با استفاده تروریست ها از ارز دیجیتال منتشر شده بود که موجب نگرانی سیاستمداران و کاربران این حوزه شده بود. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰ موسسه مطالعاتی Chainalysis گروه داعش را مالک 300 میلیون دلار ارز دیجیتال دانست. ( با توجه به نرخ ۱۷ هزار دلاری بیت کوین در آن زمان).

استفاده داعش از بلاکچین

در این زمینه ادعای دیگری نیز درباره استفاده داعش از بلاک چین انجام شدهاست. طبق این ادعا سازمانی تروریستی داعش برای انتشار پیام ها و ویدیو های خود به صورت ناشناس در سراسر جهان به استفاده از فناوری بلاک چین BCM روی آورده است. این موضوع در آن زمان با واکنش توسعه دهندگان این مجموعه روبرو شد.

اما نکته خوشبینانه در انتهای گزارش این سایت به آن اشاره شده است. بر این اساس استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری های وابسته توسط مجرمان در سال ۲۰۲۳ حدود ۶۵ درصد کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *