رمزپلاس

صفحه اصلی

پروژه ارز دیجیتال یورو در سال ۲۰۲۰ و با پیشنهاد کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا این ایده مطرح شد . هرچند این طرح مخالفانی هم دارد اما بانک مرکزی اروپا قرار است در ماه اکتبر به یوروی دیجیتال چراغ سبز نشان دهد.  انتظار میرود که از سال ۲۰۲۷ میلادی به بعد، این ارز دیجیتال در دسترس عمومی قرار گیرد. این تاریخ قطعی نبوده و چالش های پیش رو می تواند موجب تغییر آن شود.

همچنین این نهاد قصد دارد دسترسی آزاد به یوروی دیجیتال را در سراسر بلوک تضمین کند. این مساله موجب می شود تا از این پس پرداخت های یوروی دیجیتال از دستگاه به دستگاه دیگر هم آفلاین و هم آنلاین به راحتی انجام شود. که خبر خوبی برای مشتاقان استفاده از این فناوری خواهد بود.

مخالفین یورو دیجیتال

به عنوان مثال گفته می شود یکی از ایراداتی که به این طرح گرفته می شود این است که میزان پولی که مردم میتوانند در یوروی دیجیتال نگهدارند، محدود است . در حال حاضر شهرواندان اروپایی می توانند  نهایتا ۳۰۰۰ یورو را به این شکل نزد خود داشته باشند. این رقم با توجه به هزینه های زندگی در کشور های اروپایی عدد نسبتا پایینی محسوب می شود. 

یکی دیگر از ایرادات که کارشناسان به این موضوع گرفته اند به بانک ها بر می گردد که یوروی دیجیتال را زیر سوال میبرد. فدراسیون بانکداری اروپا، چند ماه پیش درخصوص  ریسک خطرناک برای بانک ها  هشدار داد.  زیرا  مشتریان میتوانند وجوه خود را در کیف پول های دیجیتال یورو نگه دارند تا دارایی خود را از ترازنامه بانک ها مخفی نگه دارند. این مساله می تواند به عنوان مانعی بر سر راه این پروژه باشد. 

خانم لاگارد علیرغم تمام این مشکلات گفته بود: مزایای بلند مدت یوروی دیجیتال، بیش از هزینه های آن است. باید نشست و منتظر ماند تا این پروژه کی و تا چه حدی به واقعیت تبدیل خواهد شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *