رمزپلاس

صفحه اصلی

مدتی است که مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی به دنبال راه اندازی ساز و کار مشخصی برای ورود به بازار رمزارزها هستند و به همین منظور هم قوانین مختلفی را محک زده اند.

 

 

پس از کش و قوس‌های فراوان و حدود ۴ سال برنامه ریزی قرار بر اجرای طرحی به نام “ریال دیجیتال” شد که توسط بانک مرکزی در دو مرحله سند پیش نویس آن تهیه شده است. حالا همین پروژه نیز مخالفان جدی را در همین ابتدای کار به خود میبیند.

در آخرین اظهارنظر سخنگوی اصل ۹۰ مجلس خواستار توقف این پروژه شده است. علی خضریان در نشست بررسی نحوه کار بانک مرکزی گفت: بر اساس قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی اجازه استفاده از ابزارهای مالی غیر فیزیکی را ندارد و تنها میتوانند با در نظر گرفتن مصالح اقتصادی و پشتوانه لازم اقدام به انتشار شکل فیزیکی انواع مسکوکات و اسکناس نماید.صرف نظر از اینکه آیا ورود به موضوع ریال دیجیتال از منظر اقتصادی و با در نظر گرفتن تهدیدات موجود یک نیاز برای اقتصاد کشور است یا خیر، لازم است برای این امر قانونگذار یعنی مجلس شورای اسلامی در چارچوب طرح و یا لایحه اعلام نظر کند.

وی همچنین ادامه داد: در قانون پولی و بانکی موجود هیچ جا چنین اجازهای به بانک مرکزی برای ورود به موضوع ریال دیجیتال و یا انتشار پول غیرفیزیکی به هر نحوی داده نشده است لذا کمیسیون اصل نود برای این نکته تاکید کرد که لازم است بانک مرکزی ضمن توقف روند موجود در زمینه ورود به عرصه ریال دیجیتال مستندات قانونی در این زمینه را ارائه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *